Login

Password

Včelky

Pylové Rousky

Novinky

Nové funkce webu:

Nová položka menu Měření.

Guestbook - funkce antispamové ochrany a zobrazení ip adresy.

Monitorování teploty serverovny

Online stav UPS

Validate CSS! Validate HTML!

Předělání karty Avaya ETS Silver na Avaya ETS Gold

První wifikarta kterou jsem vlastnil, byla karta Avaya ETS Gold. Tahle karta je má perfektní citlivost, prostě ideální na snifování. Používal jsem ji na stařičkém notebooku Sony PCG-733 a jsem s ní do dnes moc spokojený. Jednoho dne se mi naskytla příležitost koupit za hubičku kartu Avaya ETS Silver, čehož jsem využil, ale narazil jsem na drobný problém. Po bytě mám bezdrátovou wifi-síť, na kterou šifruji 128 bit WEP klíčem, což bohužel tato karta neuměla (jak jsem později zjistil). Někde jsem četl, že je možné tuto kartu upravit tak aby podporovala 128 bit WEP mírnou modifikací firmware. Tak jsem nahodil kolegu googla a našel jsem tento článek, ze kterého jsem čerpal.

Jak je známo, karty Avaya (ORiNOCO) se dají sehnat ve dvou verzích a to Silver a Gold. Karty Silver mají 11 kanálů a 64 bitový WEP, karty Gold mají kanálů 14 a 128 bitový WEP. Hardwarově jsou obě karty, až na jinak barevnou nálepku, naprosto stejné. Pročpak je tedy Silver omezená? Inu, v části paměti NVRAM karty je oblast zvaná PDA (Production Data Area), ve které jsou uloženy záznamy PDR (Production Data Records), které udávají klíčové vlastnosti každé karty (jako třeba povolené kanály). Tato data se při flashování zapisují přímo do firmwaru a karta se pak podle nich chová. Stačí tedy pouze správně upravit oblast PDA a karta bude navždy Gold.

Co budeme potřebovat:

A jdeme na věc. Nejdřive spustíme Alchemy:

Lincomatic Alchemy 1.01 (Apr 30 2004 22:46:34)
Copyright (c) 2004 lincomatic ALL RIGHTS RESERVED
0: Avaya Wireless PC Card
1: Enter driver name
2: Abort program
WARNING: the list above may contain non-ORiNOCO adapters
SELECTING A non-ORiNOCO ADAPTER MAY DAMAGE IT!!!
Select an ORiNOCO adapter (0-2):

Vybereme naši Avaya ETS Silver (ORiNOCO) (v tomhle případě zmáčkneme 0 a enter). Drobný zádrhel může nastat u Windows 9x, kde podle autora Alchemy nefunguje detekce karty a je nutné přesně opsat název karty z Device Manageru (Správce zařízení).

Program z karty vyčte aktuální nastavení PDA a zeptá se, jestli ho chceme změnit:

Change advanced PDA settings? (y/n)

Odpovíme že ano (y)

.

Pak se program zeptá, jestli chceme načíst PDA ze souboru:

Read PDA from binary file? (y/n)

V tuto chvíli odpovíme, že ne, ale tato volba se může hodit, pokud upravujeme víc karet.

Potom následuje dotaz, jestli chceme změnit sériové číslo a MAC adresu karty.

To teď nepotřebujeme, takže odpovíme na obě otázky ne.

No a teď příchází to hlavní - změna povolených kanálů.

Odpovíme ano (y), program nás varuje, že změnou povolených kanálů může být používání této karty nelegální a zeptá se nás na zadání nové "masky kanálů":

Change allowed channels? (y/n)

Odpovíme y

WARNING: CHANGING THE ALLOWED CHANNELS MAY MAKE YOUR CARD ILLEGAL IN YOUR REGULATORY DOMAIN
Enter new channel mask (e.g. 7ff=1-11,1fff=1-13,3fff=1-14):

Pokud chceme používat kanály 1-13, zadáme 1fff, pro kanály 1-14 zadáme 3fff, no a pokud to chceme vrátít zpět na 11 kanálů, tak zadáme 7ff.
Potvrdíme enterem.

Program vypíše nové upravené PDA a zeptá se, jestli ho má zapsat do karty.

Odpovíme ano (y) a pokud se vše podařilo, program vypíše toto:

Write new PDA to card? (y/n) (y)
Writing new PDA...
Gold PDA successfully written
press a key to exit

Program Alchemy se ukončil, jenže karta nefunguje, což napovídá, že ještě není vše hotovo. Nyní je totiž potřeba přeflashovat firmware. Rozbalíme tedy soubor wsuags454c-872.zip a spustíme soubor WSU10872.exe (kde 10872 bude číslo verze firmwaru, který jste stáhli).
Klikneme na Update, na upozornění odpovíme OK a po úspěšném flashnutí se objeví okénko "The update was succesful". Teď už nám vše zase funguje a můžeme se těšit z krásné nové karty Avaya ETS Gold.

Flashovací program pro karty Avaya ETS Silver .

Ještě malé upozornění

V případě, že během flashovacího procesu dojde k přerušení dodávky elektrické energie, může dojít k poškození vaší Wifi karty.

Aby jste předešly chybám nebo poškození vaší wifi karty plynoucí z přerušení elektrické energie, připojte AC adapter k vašemu počítači, nebo se ujistěte, že vaše baterie jsou plně nabity (100%) prěd tím, než začnete. Jste si jistí, že chcete pokračovat? Klikneme na OK

Takto vypadala karta Avaya ETS Silver před flashem.

A takto vypadá karta Avaya ETS Silver po flashi.

Možné problémy

Když jsem se pokoušel tuto kartu flashnout poprvé, narazil jsem na jeden velký problém. Kartu jsem mel zasunutou v ISA redukci ve stolnim pc, ale alchemy mi s tim odmitl pracovat. Pokaždé to skončilo chybovou hláškou:

Podruhé jsem to zkoušel v notebooku Sony Vaio PCG-733 s tim samým výsledkem. Myslel jsem si, že alchemy nefunguje, ale opak byl pravdou.

Po tom, co jsem kartu dal do novějšího notebooku Prestigo, program Alchemy fungoval na jedničku.

Karta Avaya ets Gold

Karta Avaya ets Silver

Tento postup mi funguje na jedničku. Moje staro-nová karta nyní umí místo 64 bitového WEPu 128 bit WEP. Co se týče výkonu obou karet, tak jsem nezpozoroval žádný rozdíl.

Created by Nemo.
Vytvořeno : 24.9.2007 v 01:25
Poslední aktualizace : 29.11.2021 v 21:46
E-mail: pavel (at) hydraweb (dot) org